Bílinský zámek

By admin, 19.11.2016

Severočeské město Bílina leží nedaleko lázeňských Teplic. Zdejší krajina byla do nedávna poznamenána industrializací a zejména těžbou uhlí. Přesto je zde mnoho zajímavých míst a dokonce některá chráněná území. Kromě přírodních krás stojí za pozornost i některé pamětihodnosti, z nichž nejvýznamnější je zámek v samotném centru Bíliny. Původně stál na jeho místě gotický hrad, který byl přestavěn do současné barokní podoby.

Zámek tvoří dlouhá jednopatrová budova ukončená dvěma věžemi a je dominantou města, která se vypíná přímo nad bílinským náměstím.

 

Historie

Původní hrad nechal vystavět pravděpodobně Ojíř z Frýdberka ve 13. století, a to na místě pod starším hradištěm. Podoba hradu není příliš známa a za nejvýraznější objekt stavby je považována pozdněgotická bašta zvaná Manda, která se nachází v rohu předhradí. Na hradě se vystřídalo několik majitelů a v 16. století přešel do rukou rodu Lobkoviců, kteří jej přestavěli na letní sídlo. V 17. století došlo k další přestavbě na reprezentativní raně barokní zámek. Lobkovicové pak provedli další úpravy ještě v 19. století. Jejich majetkem byl zámek až do roku 1945, kdy přešel do vlastnictví státu. 
 

Co je na zámku k vidění

Čas od času bývá zámek otevřen pro veřejnost díky dohodě majitelů s místním spolkem Bílina2006 o.s. Návštěvníci tak mají příležitost spatřit některé unikátní sbírky i krásně zdobené interiéry. Kromě sbírek ze staré Číny, Afriky a Asie jsou zde také ukázky moderního umění. Obdivovat můžete dokonale zrestaurované historické výmalby a nádhernou freskovou a štukovou výzdobu ze 17. století v hlavním italském sále. Vyhledávaná je zejména gotická sklípková klenba ve velmi zachovalém stavu a také barokní vestavěné skříně s původním kováním. Sklepení vytesané ve skalním svahu je zachováno z původního hradu. Uvnitř zámeckého areálu se zachovaly zbytky bývalého opevnění a především bašta zvaná Manda. Kolem zámku se rozprostírá krásný zámecký park.

Fotografie pořídila: Daniela Endrštová

 

Region Bilinsko a okolí, leží mezi Teplicemi a Mostem. Bližší seznámení severozápadních čech s okolním světem najdete právě na této stránce. Chcete-li k nám zavítat a hledáte ubytování navštivte stránku MegaUbytko.cz. Za turistikou se můžete vybrat do Krušných hor. Pěkné chaty, chalupy, apartmány i penziony v okolí naleznete v katalogu: ubytování Krušné hory. Určitě si vyberete.
bilinsko bilinsko
                             
Share This
Secured By miniOrange