Bořeňská zahrada

Severní Čechy nejsou jen průmyslovou oblastí, ale nabízejí také spoustu turisticky zajímavých míst. Jednak tu najdete spoustu přírodních unikátů, a jednak výtvorů, které jsou důkazem lidského umu. Propojením obou fenomenů je skalnatý vrch s názvem Bořeň, který je dominantou města Bíliny. Najdete zde bohatý svět rostlin a živočichů, který je ukázkou zdejší přírodní jedinečnosti, ale také zajímavý zásah lidské ruky v podobě bořeňské zahrady.

Hora Bořeň

Vypíná se vysoko na údolím stejnojmenné řeky a vyčnívá v krajině jako impozantní solitér. K hoře Bořeň se váže několik „nej“. Odborníci považují tento vrch za největší znělcové těleso v Evropě a také je označován za nejskalnatější, samostatně stojící horu Česka. Samotný vrchol tvoří jakási pláň, ze které jsou úchvatné panoramatické výhledy na celé České středohoří, na hradbu Krušných hor v pozadí, samozřejmě město Bílinu a celou podkrušnohorskou oblast.

Zahrada z historického pohledu

Zakladatelem pozoruhodné bořeňské zahrady byl Franz Kotrba, který zde začal s budováním zahrady v letech 1929 až 1933. Podařilo se mu vytvořit jedinečnou zahradu, kterou chtěl i obyčejným lidem ukázat krásnou Alpskou zahradu, jaká do té doby nebyla známá. Zároveň měl v úmyslu upozornit na bohatou květenu, kterou se hora Bořeň pyšní. Dokonce se toto místo řadí mezi nejzajímavější botanické lokality v Česku. Na malém území najdete téměř 500 druhů vyšších rostlin. Původní bořeňská zahrada byla v dalších letech rozšířena o lesní park ve spodních partiích hory, kde se chovala zvěř.

Bořeňská zahrada dnes

Dnes zde naleznete bohužel už pouze kamennou vstupní bránu. Narazíte na ni cestou na vrchol hory Bořeň před zdejší horskou chatou ukrytou v lesíku. Odkaz Franze Kotrby ovšem nebyl zapomenut, neboť celá oblast hory je již od roku 1977 národní přírodní rezervací. Vyskytuje se zde více než 90 druhů ptactva, z nichž 22 patří mezi zvláště chráněné. Z ostatních živočichů zde můžete potkat lišku, jezevce, ropuchu zelenou nebo užovku hladkou. Od roku 1996 je turistům k dispozici naučná stezka, kterou lemují informační tabule, ze kterých se dozvíte jak o historii bořeňské zahrady, tak o zdejší unikátní přírodě.