Červený újezd

By admin, 7.5.2018

V České republice najdeme hned čtyři obce se shodným názvem Červený Újezd. Jedna z nich leží v okrese Praha-Západ nedaleko Hostivic, druhá na Benešovsku, třetí na sever od Plzně. Nás bude v následujících řádcích zajímat ta poslední: Červený Újezd v okrese Teplice, spadající pod katastrální území obce Hrobčice.

Lidé se zase vracejí

Nevelká obec leží asi 5 kilometrů jihovýchodně od Hrobčic, a třebaže její historie je povážlivě dlouhá (od vzniku nejstarších dochovaných záznam už uplynulo bezmála půl století), počet obyvatel v celém jejím průběhu postupně klesal. Zatímco ještě v polovině 19. století zde žilo kolem 270 lidí, dnes jich je třikrát méně (poslední sčítání lidu z roku 2011 hlásí smutně nízkou číslici 87). Přitom více než dvě stovky lidí žily v Červeném Újezdě ještě ve třicátých letech, tehdy zde také stával nevětší počet domů (téměř šedesátka). Teprve v posledních letech se odliv obyvatel zastavil a nabral dokonce opačný, byť nepříliš výrazný trend. Během prvních deseti let nového tisíciletí přivítal Červený Újezd dvacítku nových obyvatel a s nimi vypukla i stavební činnost, takže počet domů se rozrostl téměř na původní množství. 

Vesnička jako z pohádky

Dost ale bylo statistiky. Až se budete potulovat po Ústeckém kraji, zkuste si pro návštěvu Červeného Újezdu vyhradit trochu času. Nebudete ho potřebovat moc, k prohlídce obce o rozloze pouze 2,9 čtverečních kilometrů stačí pár minut. V Červeném Újezdě sice nenajdete žádnou turistickou pamětihodnost (jediná stavba, která by snad stála za zmínku – kaple z roku 1926 – už byla zbourána a na jejím místě vede asfaltová silnice), přesto jde o příjemnou procházku, umožňující především nasát působivou atmosféru malebných vesniček místního regionu. Ty z nějakého důvodu dokážou uchovat kouzlo dob dávno minulých a symbolicky vás přenést o několik desetiletí, ba dokonce staletí, do minulosti.

Region Bilinsko a okolí, leží mezi Teplicemi a Mostem. Bližší seznámení severozápadních čech s okolním světem najdete právě na této stránce. Chcete-li k nám zavítat a hledáte ubytování navštivte stránku MegaUbytko.cz. Za turistikou se můžete vybrat do Krušných hor. Pěkné chaty, chalupy, apartmány i penziony v okolí naleznete v katalogu: ubytování Krušné hory. Určitě si vyberete.
bilinsko bilinsko
                             
Share This
Secured By miniOrange