Hrad Košťálov

By admin, 4.5.2017

Zbytky hradu se nacházejí cca dva kilometry na sever od obce Třebenice. Tyčí se na čedičové skále uprostřed krajiny, podobně jako třeba nedaleký Házmburk a celá řada dalších strmých kopů Českého středohoří. Samotný Košťálov byl postaven na vrcholku stejnojmenného kopce v nadmořské výšce 481 m.

 

Historie hradu

Podle stavební podoby lze uvažovat o vzniku zhruba v první polovině 14. století. Stavebník ani první majitel nejsou známi, ovšem první písemná zmínka o Košťálovu se vztahuje k roku 1372, díky kronikáři Beneši Krabice z Veitmile. Jiné písemné doklady o majitelích Košťálova se nenašly, takže se jen spekuluje, že hrad založil rod Zajíců z Házmburka. Do souvislosti se založením se dávají i Kaplíři ze Sulejovic a ze Slavětína.

Další zpráva o hradu pochází až z dob husitských válek, kdy údajně pod Košťálovem tábořilo v roce 1422 husitské vojsko. Ještě roku 1486 měl hrad charakter panského rezidenčního sídla. Patřil rodině Kaplířů až do roku 1609, ovšem v té době již dávno nebyl obýván. Šlechtě nevyhovoval obtížný přístup a rostoucí nároky na bydlení. Proto si Kaplířové postavili někdy v 1. polovině 16. století pod hradem zámeček v obci Košťálov a samotný hrad začal pustnout. Stal se pouze romantickým cílem a inspirací tehdejších i pozdějších umělců, jako byl K.H.Mácha, malíř Emil Filla a další.
 

Jak se k hradu dostat

Zřícenina hradu Košťálov je dobrým tipem na rodinný výlet s dětmi. Pojedete-li autem, zaparkujete v obci Sutom. Uprostřed této obce odbočíte doprava a dojedete až k okraji lesa. Odtud se vydáte pěšky po žluté turistické značce a nenáročným terénem vedoucím převážně lesem dojdete po necelých dvou kilometrech na křižovatku cest s odpočinkovým altánem. Dále budete pokračovat doprava po lesní cestě po zelené značce strmějším stoupáním, které vás dovede až na vrchol kopce a ke hradu.

Druhou variantou je cesta pěšky z Třebenic po zelené turistické značce, což je ke zřícenině hradu Košťálov zhruba 2,5 km.

Odměnou za výšlap vám bude nádherný výhled na České středohoří a jeho dominanty, jako je Házmburk, Lovoš a nejvyšší hora této krajiny Milešovka. Zrovna tak ale budete mít jako na dlani města Litoměřice, Lovosice nebo Třebenice.

 

Více informací: http://www.ceskestredohori.cz/mista/kostalov-hrad.htm

 

 

 

Region Bilinsko a okolí, leží mezi Teplicemi a Mostem. Bližší seznámení severozápadních čech s okolním světem najdete právě na této stránce. Chcete-li k nám zavítat a hledáte ubytování navštivte stránku MegaUbytko.cz. Za turistikou se můžete vybrat do Krušných hor. Pěkné chaty, chalupy, apartmány i penziony v okolí naleznete v katalogu: ubytování Krušné hory. Určitě si vyberete.
bilinsko bilinsko
                             
Share This
Secured By miniOrange