Hrad Sukoslav

Hrad Kostomlaty – Sukoslav

By admin, 1.3.2015

Krásné počasí mě dnes vyzvalo na nenáročný výlet. Vyzvalo mě navštívit rozsáhlé torzo zříceniny hradu Sukoslav. Je to výlet, který mě vždy potěší. Sázka na jistotu. Dosažitelnost od Bíliny nenáročná.

Nad obcí Kostomlaty pod Milešovkou, v Českém středohoří, se na zalesněném 566 metrů vysokém kopci tyčí rozsáhlé torzo gotického hradu. Hrad Kostomlaty (jak zříceninu také lze nazývat) postavili před rokem 1333 páni z Oseka. Roku 1335 koupil hrad s nevelkým panstvím moravský markrabě Karel, pozdější císař Karel IV.. Roku 1370 náležely Kostomlaty Žerotínům, roku 1388 je koupily Škopkové z Dubé. Roku 1435 odňal hrad Škopkům husitský hejtman Jakoubek z Vřesovis, který tak položil základ rodové větve Kostomlatských z Vřesovic.

U Jakoubka se ráda zastavím a dodám, že Jakoubkova postava ožívá v muzikálu! Více na http://www.muzikaljakoubek.cz.

Možná někdo z vás muzikál Jakoubek shlédl 20. nebo 21. června 2015, právě na zřícenině Sukoslav. A jestliže jste se, při jakékoli příležitosti, ocitli na tomto malebném místě, dobře víte, že do dnešních dnů se z hradu dochovala vstupní brána, dvě válcové věže, obvodové zdivo mohutného paláce a části parkánové hradby, zdí i hradní příkop.

Od října 2014 se nám, milovníkům dalekých výhledů, otevřela hradní věž, která složí jako rozhledna. A to je náramný důvod, se na toto kouzelné místo vydat, ne?

Přeji vám šťastné turistické chvilky!

Autor: AH

 

Region Bilinsko a okolí, leží mezi Teplicemi a Mostem. Bližší seznámení severozápadních čech s okolním světem najdete právě na této stránce. Chcete-li k nám zavítat a hledáte ubytování navštivte stránku MegaUbytko.cz. Za turistikou se můžete vybrat do Krušných hor. Pěkné chaty, chalupy, apartmány i penziony v okolí naleznete v katalogu: ubytování Krušné hory. Určitě si vyberete.
bilinsko bilinsko
                             
Share This
Secured By miniOrange