Panenský Týnec

By admin, 7.4.2016

Zima je pryč. Jaro je tu!

Chci se oddat jarnímu počasí. Prohřát se. Procitnout. Nabrat sil. Chci odhodit zimní zkušenost.
Chci „někam“ vyjet, nutně „něco“ zažít. S „někým“ se potkat. Má mysl začíná pracovat na plné obrátky. Duše se raduje z plánovaného dobrodružství. Okamžitě skenuji svoji turistickou paměť, filtruji vzpomínky. Vyhodnocuji. Má kartotéka turistických tipů čítá celkem dost položek … (nyní by měl být text doplněn piktogram rozsvícené žárovky)
EJHLE, mám to! Systém určil bod mého zájmu.
Jestli máte stejnou touhu jako já, musíte se už zákonitě ptát „a kam tedy máme vyjet?“.

Odpověď Vám prozradím o pár řádku později. Dovolte mi ještě pár slov. Dnes Vám představím místo – raději bych řekla poodhalím, zbytek bude opravdu na vás, které nabízí pohled na dokonale nedokončené dílo, ale zřícenina to není! Místo, které nabízí dobití vnitřích sil, ale wellness to také není. Napínám vás, že?

Ten, kdo vydržel číst, až do těchto míst, zaslouží si odpověď – ono tajemné místo je Panenský Týnec. Přesněji řečeno nedostavěný gotický chrám v tomto městysu. Chrám, který stále ještě střeží svá tajemství. Nabízí nevšední prožitek. Neviditelné poselství. A slíbenéné dobití sil.
Něco málo z historie chrámu – rozhodnutí zahájit stavbu tohoto vrcholně gotického kostela učinil pravděpodobně Habart ze Žerotína. Důvodem jeho rozhodnutí bylo poděkování za uzdravení jeho manželky. Představte si, že k uzdravení jeho chotě nepřispěl nikdo menší než Sv. Anežka Česká! Stavba byla započata přibližně ve stejných letech jako stavba chrámu Sv. Víta v Praze. Oba chrámy nesou shodný rukopis – na jejich výstavbě se podíleli shodní stavitelé! Je zřejmé, že rod Žerotínů měl silnou touhu i ambice stát se významným rodem. A dá se s nadsázkou říci, že tento chrám právě touhy jednoho rodu symbolizuje. Rod Žerotínů však nedosáhl věhlasu jako např. rod Kolovraté. Když rod Žerotínů vymřel v 15. století, nebylo pokračovatele. Touhy zůstaly nenaplněné. Z vrcholně gotického chrámu zbylo jen nedostavěné torzo.
Toto torzo však umocňuje ojedinělost tohoto místa. Ojedinělé je zcela určitě – střetávají se zde dvě energetické zóny. Vzniká tak velmi příjemné a radostné, energeticky bohaté, klima. Lidé intuitivně postávají v centru nedostavěného chrámu a nechávají na sebe působit energie. Kdo to nezkusil, neuvěří. Místo je to blažené a šťastné. Tedy alespoň já, se takto, vždy cítím. Odvážím si domů dobrou náladu a cítím se plná sil.
V každém případě pohyb, čerstvý vzduch a radost z objevení nového místa, Vám to potěšení a štěstí zaručuje.
Na setkání s Vámi „in natura“ se těší, Vaše AH.
PS: má historická tvrzení vycházejí z různých zdrojů a chci doplnit, že jako laik je nekokážu sofistikovně vyhodnotit, proto nedbejte mých slov v případě, že sofistikovaný či jinak historicky vzdělané jest. Není cílem tohoto článku historicky vzdělávat. To spíše histericky 

Region Bilinsko a okolí, leží mezi Teplicemi a Mostem. Bližší seznámení severozápadních čech s okolním světem najdete právě na této stránce. Chcete-li k nám zavítat a hledáte ubytování navštivte stránku MegaUbytko.cz. Za turistikou se můžete vybrat do Krušných hor. Pěkné chaty, chalupy, apartmány i penziony v okolí naleznete v katalogu: ubytování Krušné hory. Určitě si vyberete.
bilinsko bilinsko
                             
Share This
Secured By miniOrange