Zámek Jimlín

By admin, 28.12.2017

Letos uplynulo právě 750 let od první historické zmínky o obci jménem Jimlín. Už to samo o sobě by mohlo představovat dostatečný důvod, proč si připomenout jednu z perel bílinského regionu. Především je to však nepřehlédnutelná budova zámku s poněkud paradoxním jménem Nový Hrad.

Dříve hrad, dnes zámek

Důvod, proč si zeměpisný název zámku tak trochu protiřečí, je prostý. Hledejme jej jak jinak než v historii – původně se totiž opravdu jednalo o hrad, který byl v průběhu staletí architektonicky přeměněn na zámek. Jména však zůstalo, a ta dnes do Jimlína míříme na zámek Nový Hrad. Nepatří sice mezi nejznámější české kulturní památky (na jejich seznam oficiálně náleží již od padesátých let), nicméně za návštěvu rozhodně stojí. A třeba i proto, že zde málokdy bývá skutečně „narváno“, tudíž si prohlídku budete moci vychutnat v poklidné, takřka osobní atmosféře. Právě v takových kulisách se nejlépe vnímá tíha staletí, která na vás při pohybu mezi kamennými zdmi dýchne. Je toto totiž opravdu hodně, co tento prastarý zámek zažil.

Z ruky do ruky

Stavět se začalo jen krátce předtím, než Kryštof Kolumbus objevil Ameriku a započal tak dlouhou éru zámořských objevů: v roce 1465. Stavitelé hradu, šlechtický rod z Kolovratů, však neměli podobně velké ambice jako proslulý mořeplavec – s objektem se totiž brzy rozloučili a předali jej do vlastnictví dalším nájemcům. Obyvatelé hradu se v průběhu historie rychle střídali, vždy však šlo o příslušníky významných šlechtických rodů. Svého času zdejší zdi obývali Lobkovicové i Schwarzenbergové. Postupně byl přestavován v souladu s aktuálními architektonickými trendy a měnila se i jeho funkce: nesloužil vždy jen jako obytný prostor, ale ve dvacátém století se využíval například k hospodářským účelům, jako skladiště, kasárna nebo ubytovna pro česače chmelu. V současnosti probíhá rekonstrukce objektu a zámek (dřívější hrad) je volně přístupný veřejnosti. Návštěvníci sitak mohou prohlédnout všechna tři nádvoří a především zdejší dominantu, nep

řehlédnutelnou hradní věž, pod níž je možno navštívit rozsáhlé podzemní prostory.

 http://www.zameknovyhrad.cz

bilinsko bilinsko
Share This