Zlatník

By admin, 19.1.2017

České středohoří je plné kuželovitých, strmých a skalnatých kopců, které zvláště mezi Mostem a Bílinou tvoří pozoruhodný řetězec. Nejkrásnější z nich je poněkud neprávem opomíjený vrch Zlatník, který leží 5 km od Mostu, směrem na severovýchod nad obcí České Zlatníky a je nepřehlédnutelný ze silnice vedoucí z Mostu do Bíliny.

 

Charakteristika kopce

Zalesněný znělcový kopec dosahuje nadmořské výšky 521 m a má dva vrcholy oddělené od sebe mělkým sedlem. Původem se jedná o třetihorní vulkán, podobně jako okolní kopce Českého středohoří. Severozápadní a jihozápadní svahy tvoří kolmé skalní útvary táhnoucí se téměř až k oběma vrcholům. Tato místa patří k oblíbeným mezi horolezci, kteří je často navštěvují. Skalnatý pás je porušen mohutnou rýhou porostlou stromy a keři. Ostatní strany kopce pokrývají kamenné sutiny nebo drobné skalky. Zlatník se může pochlubit bohatou flórou a pro svou jedinečnost je již několik let navrhován na zařazení mezi národní přírodní rezervace. Botanicky bohaté jsou zejména jižní a západní svahy, kde se na jaře rozkvétá hlaváček jarní, koniklec luční, bělozářka liliovitá a další rostliny. Zlatník je také domovem pro téměř 60 druhů ptáků a vyskytují se zde i vzácní brouci a motýli.

Foto: Daniela Endrštová

 

Region Bilinsko a okolí, leží mezi Teplicemi a Mostem. Bližší seznámení severozápadních čech s okolním světem najdete právě na této stránce. Chcete-li k nám zavítat a hledáte ubytování navštivte stránku MegaUbytko.cz. Za turistikou se můžete vybrat do Krušných hor. Pěkné chaty, chalupy, apartmány i penziony v okolí naleznete v katalogu: ubytování Krušné hory. Určitě si vyberete.
bilinsko bilinsko
                             
Share This
Secured By miniOrange